28 серпня 2017 р.
Туристична поїздка на Автобусі завжди цікава та захоплююча завдяки можливості отримати нові враження та емоції що не можна забути до наступної поїздки.
Літом 2017 року після трирічного затишшя на Українських дорогах пожвавішало.
В цьому році в ліній сезон на дорогах Укранїи можно було зустріти багато туристичних автобусів як з Українськими туристами так і з туристами з Білорусії які вирушили на відпочинок на Українське узбережжя Чорного моря на туристичних автобусах.
В основному це туристи які вибрали Автобусні Тури або тури які включають в себе пересування на Туристичному Автобусі враховуючи те що це самий швидкий та економний спосіб добратися до берега моря.
Зазвичай маршрут на південь України для туристів з Білорусії проходить через Київ та виходить на трасу Київ - Одеса з розвинутою інфраструктурою заправних станцій де по дорозі автобуси зупиняються і пасажири мають можливість випити кави, поїсти, покурити та сходити в туалет так як не в кожному автобусі працює бортовий туалет.
Також цим маршрутом користуються і Українські туристи які вибрали подорож до моря на автобусі.
І буває що саме на трасі Київ- Одеса деякі туристичні групи чекає неприємний сюрприз – зламався автобус.
Цим літом таких випадків було як ніколи багато - автобуси ламались і в них виходили з ладу генератори та компресори, відмовля кондиціонер та виникали інші несправності які не дають можливість автобусу продовжити рух по запланованому маршруту безпечно для пасажирів.
Основною причиною таких випадків є зношеність основних вузлів та агрегатів і враховуючи великі відстані на які перевозять пасажирів туристичні автобуси зберігається велика імовірність виходу з ладу зношених деталей механічних вузлів та елементів різних систем автобуса що призводить до відмови в роботі цих вузлів та систем без справної роботи яких автобус не може ділі їхати.
На мою думку причина використання морально та технічно застарілого транспорту для перевезення пасажирів в Україні це величезний митний податок на ввіз Б/В туристичних автобусів Європейського виробництва та обмеження по нормам вихлопу для двигунів ( EURO- 5). Ці обмеження фактично призвели до того що по Українських дорогах їздять в основному Туристичні Автобуси яким більше ніж 20 років і які були ввезені на територію України ще до введення обмежень на імпорт автобусів, такі автобуси в країнах ЄС зазвичай списують на металолом ….
Від таких митних обмежень на сам перед потерпають пасажири які вирішили поїхати в відпустку до моря або в гори на Туристичному Автобусі.
Але наші Українські та і напевно Білоруські урядовці на море на Туристичних автобусах не їздять, тому ці проблеми їх не дуже турбують, як кажуть проблеми індіанців – шерифа не хвилюють, отож і перевізникам і пасажирам приходиться їздити на старих автобусах які частенько ламаються…
Добре якщо автобус зламався в межах населеного пункту біля готелю на узбіччі або біля АЗС.
Та інша справа коли Автобус який везе туристичну групу в кількості 50 чоловік з моря зламався між населеними пунктами та не може доїхати до найближчого населеного пункту або АЗС та зупинився десь за 70 км від Жашкова або на Миколаївській кільцеві дорозі де нема нормального узбіччя та умов для очікування підміни. Люди в цьому випадку вже потратили практично всі гроші на морі та мають обмежений запас харчів та води з розрахунку на час який потрібний щоб доїхати до дому.
Що робити в таких випадках ?
Перше що роблять водії автобусів це намагаються самостійно встановити причину поломки та відремонтувати зламаний агрегат, але замінити або відремонтувати наприклад компресор посеред дороги справа не з легких та може зайняти дуже багато часу а при відсутності необхідних деталей взагалі неможлива.
Як показує практика якщо причина поломки автобусу не виявлена та не усунена на протязі 2х годин то найкращим варіантом буде знайти інший автобус з відповідною кількість місць та домовитись про перевезення групи туристів до пункту призначення щоб люди не сиділи на чемоданах біля узбіччя дороги чекаючи коли закінчать ремонтувати автобус. Також не треба забувати що під час ремонту автобуса люди не завжди можуть знаходитись в салоні автобуса бо в туристичних автобусах для доступу до двигуна або КПП необхідно відкривати технічні люки які знаходяться в салоні автобусу та розміщені на підлозі проходу, а в деяких моделях туристичних автобусів для доступу до двигуна потрібно зняти декілька рядів сидінь.
Що можна порадити в таких випадках власникам та водіям автобусів
По перше перед виїздом автобусу в рейс перевірити справність всіх систем та силових агрегатів під навантаженням тобто прогріти двигун до робочої температури та включити всі системи кондиціонер фари, освітлення в салоні, музику, ТВ та інші прилади які дають навантаження на електричну систему та перевірити тиск в пневматичній системі та провести інші тести щоб буди впевненим в справності всіх систем автобусу.
По друге мати при собі контакти інших перевізників або контакти компаній які займаються орендою туристичних автобусів по Україні і з якими можна зв'язатися у випадку поломки автобуса в дорозі та домовитися про подачу справного автобусу до місця поломки.
Але у випадку поломки Автобуса з Білорусії або іншої країни для подачі орендованого автобуса наприклад з міста Київ в Жашків необхідно отримати передплату від замовника з Білорусії та перевести гроші в Україну що доволі складна та довготривала процедура яка може затягнутися на 1-2 доби, також практично всі туристичні компанії вимагають договір на перевезення пасажирів щоб підтвердити вартість додаткових витрат та отримати компенсацію з перевізника в якого зламався автобус. Всі ці моменти треба враховувати та не зволікати з замовленням автобуса на підміну зламаного, також треба враховувати що в гарячий сезон вільний автобус знайти дуже складно бо всі Автобуси можуть бути зайняті ….
По трете дотримуватись швидкісного режиму та не порушувати правила паркування в випадку аварійної зупинки автобуса на узбіччі тобто встановити аварійні знаки (трикутник або інший) позаду автобуса та розмістити пасажирів на безпечній відстані від проїзною частини
Також було б добре мати достатній запас питної води, зазвичай для цього використовують спеціальні каністри для питної води які розміщують в багажному відсіку.
Щасливої дороги!
О. Тарасенко.